Ha valaki akár vármegyénkben is figyelemmel kíséri a Fidelitas munkáját, jól láthatja, hogy egy összetartó, aktív közösségről van szó. Biztató, hogy rengeteg fiatalt érdekli az, hogy Magyarország minél jobban tudjon fejlődni. A Szeged a mindenem hírportál Korponyai Ernő önkormányzati képviselővel beszélgetett, aki egyben a vármegyei, és a szegedi Fidelitas elnöke is.
Hány fiatal tartozik a helyi Fidelitashoz?
Úgy gondolom, hogy teljes mértékben elhanyagolható az, hogy papíron mennyien vannak. Mindenhol az számít, hogy egy szervezetnek hány aktív tagja van. Hozzánk, amikor jelentkezik egy- egy fiatal, mindenkinek elmondom, hogy a Fidelitas erejét a közösség adja. Ebben a közösségben az ember Makótól Szentgotthárdig bárkivel tud kapcsolatot tartani, ami nagyon nagy lehetőség. Tavaly, mikor a kampány időszakban jelentkeztek a fiatalok, azt is elmondta, hogy bizonyos értelemben a legrosszabbkor jelentkeztek, hisz csak munka van, tehát országos közösségépítés nincs. Ennek ellenére az volt a pozitív meggyőződés ebben az időszakban, hogy így is mindenki aktívan kivette a részét a munkából. Ennek is volt az köszönhető, hogy Szegeden Mihálffy Béla képviselő részére, sikerült egy nagyon erős csapatot mozgósítani, ezzel jó eredményeket lehetett elérni. A szegedi Fidelitas több húsz aktív taggal rendelkezik, rájuk bármikor lehet számítani.
2023-ra mik a Fidelitas célkitűzései?
A Fidelitas egyik legfőbb feladata az, hogy támogassa a jobboldalt, illetve a jobboldal iránt elkötelezett személyeket. De hozzátartozik még az is, hogy minél inkább törekedjen arra, hogy a jobboldal politikai platformja sikeresen tudja venni az akadályt egy-egy választás előtt. Tavaly országgyűlési választás volt, ahol a jobboldal nagy arányban győzött. Azt se felejtsük el, hogy hamarosan az önkormányzati választás is kezdetét veszi, ami jövő év májusára tehető. Ez viszont azt jelenti, hogy a kampány időszak elkezdődik, ebben az évben. Az a legnagyobb kihívás most a Fidelitas szegedi, illetve Csongrád-Csanád vármegyei szervezete előtt, hogy minél inkább ki tudjuk venni a részünket a következő évi, önkormányzati választásból is.
Ha valaki a Fidelitas tagja szeretne lenni, hogyan válhat azzá?
Már évek óta működik egy online tagtoborzó rendszer, amit nagyon sokan választanak. Ha valaki érdeklődik a Fidelitas iránt, akkor ezen a weboldalon le tudja adni a csatlakozási szándékát. Ez minden területileg illetékes személyhez eljut, akik felveszik a jelentkezni vágyóval a kapcsolatot. Ezen felül nagyon sokan jelentkeznek személyes kapcsolatrendszerből is. A Fidelitasba 14-35 éves kor között lehetséges a belépés, 35 éves kor fölött pedig pártoló tagságnak hívják, ez azt jelenti, hogy szavazati joggal nem rendelkezik. Fiatal korban pedig szülői hozzájárulás kell ahhoz, hogy rendezvényeken.
Mint önkormányzati képviselőtől fontos megkérdezni azt, hogyan látja Szeged város életét?
Nagyon érdekes a szegedi önkormányzat kulisszái mögé belátni. Világ életemben az álszentség háborított fel a legjobban. Ezért is nyilatkoztam úgy még hónapokkal ezelőtt, hogy a hazai politikai élet egyik legellenszenvesebb alakja Márki-Zay Péter, hiszen ő a legálszentebb politikus, akivel az elmúlt időszakban lehetett találkozni. Hozzá kell tenni azt is, hogy nem törpül el mellette Botka László, sem pedig a városvezetés. Mindig is visszataszítónak tartottam azt, ha valaki megvádol valakit, majd ő pedig a vélelmének megfelelő arányban követi el a gaztetteket Beszéljünk akkor nyíltan és egyenesen! Azt látom, az elmúlt időszakban, hogy Szegeden akárhova néztük, gyalázatos dolgokat találhattunk. Az önkormányzat a legkiszolgáltatottabbakat sarcolja meg folyamatosan. Nézzük csak meg az IKV ügyet. Szociális rászorulóktól óvadék címszóval kauciót szedtek, majd kilakoltatják őket. Az ingatlan beruházásoknál iszonyatos túlárazásokat végeznek, a kormány által támogatott beruházásokból pedig kiveszik azokat, amiket ki tudnak. Ezek olyan felháborító dolgok, amiken mindenféleképp változtatni kell! Azt se feledjük el, hogy próbálja a szegedi önkormányzat azt kommunikálni, hogy a kormány nem támogatja Szegedet. Köztudott, hogy a rezsitámogatásnál, milyen önkormányzatok kaptak állami segítséget, Szeged is ezek között volt. Az elmúlt időszakban nagy dilemmát váltott ki a Tiszavirág Sportuszoda. Ez már Botka László 2002-es kampányígéretében is benne volt, amit a kormány ő helyett építetett meg. Amikor vélelmezhető volt, hogy a rezsiköltségek felemelkednek, Szeged kapott egy 70 millió forintos támogatást, ezután a város újból kapott egy 117 millió forintos támogatást, amit most sem lehetett hallani, hogy megköszöntek volna, mint mást sem. Ezek olyan dolgok, amiben a jövőben változtatni kell.
A polgármester sokszor ellentmondást nem tűr, pláne ha jobboldali képviselőről van szó. Hogyan látja Botka László pozícióját Szegeden?
Botka László egy olyan városvezető, akivel demokratikus vitát nem lehet folytatni. Amit a jobboldal kér tőle, azt ő erőből le akarja söpörni az asztalról. Gyakorlatilag olyan szólamokat puffogtatnak a baloldali képviselők a kormány ellen, amit ők maguk hatványozottan megvalósítanak. Ezért számomra nem érthető, hogy Botka László hogyan tarthatja magát demokratikus vezetőnek. Nehéz ebben a városban bármit is elérnünk, hiszen az észérvekre nem vevők, helyette egy gúnyos, cinikus párbeszédet folytatnak azokkal, akik bármilyen gondolatot előterjesztenek az önkormányzatnál.
Önt is feljelentette Botka László már több ízben. Ezek az ügyek most hogyan állnak?
Botka László és közvetlen munkatársaival kapcsolatban tartottam egy sajtótájékoztatót 2018-ban. Akkor volt az, hogy az alpolgármesterét, a jegyzőjét és a kabinetfőnökét elítélték, azt mondtam, hogy a szegedi várost elítéltek vezetik. Erre feljelentettek, rágalmazás és becsületsértés vádakkal. 5-6 perünk volt, amiket javarész elvesztettek. A végső szót a Kúria mondta ki, mindenhol nekünk adtak igazat. Ez azért érdekes, mert azt mondják, hogy milyen megszorítások vannak, és ezért mennyire kell gazdálkodni, ők több tízmillió forintot különítenek el ügyvédi munkadíjra. Valószínű, hogy ezeket a pereket is abból fizették, de nem nyerhették meg ezeket az ügyeket. Nézzük csak meg azt, hogy hol vannak ezek az emberek most. Mózes Ervin a Szegedi Vízmű Zrt. igazgatója, Kalmár Gábor pedig továbbra is Botka László kabinetfőnöke. Mind a ketten döntéshozó pozícióban vannak az önkormányzatnál, annál az önkormányzatnál, amelyet megkárosítottak több tízmillió forinttal. Erre az volt a válasza Botka Lászlónak, hogy névszerinti szavazásban elrendelte, hogy mindenki szavazzon arról, hogy ne kelljen befizetni ezeknek az embereknek az általuk okozott kárt. Ez mindenképpen hallatlan, és ebben az ügyben további lépésekre van szükség.
Végezetül 2023-ra mit üzen a szegedieknek?
Azt üzenem a Szegeden élőknek, hogy nehéz és kiszámíthatatlan időt élünk, de bízzanak abban, hogy hamarosan le fog zárulni ez az orosz-ukrán konfliktus, és ennek a brüsszeli őrjöngésnek is vége szakad. Ez az egyetlen kiútja annak, hogy az európai gazdaság ne dőljön össze, és ne éljünk ilyen bizonytalanságban. Nem kell olyan következtetéseket sem levonni, hogy Magyarországon milyen a helyzet, elég csak megnézni a környező országokat, sajnos ott is hasonló gazdasági helyzetben találhatja magát az ember. Látható, hogy a közhangulat egész Európában bizonytalan, és kiszámíthatatlan. Azt üzenem a szegedi lakosoknak, fiataloknak, hogy bizakodva tekintsenek a jövőbe, és a másfél év múlva levő Európai Parlamenti választáson, mi is ki tudjuk mondani a véleményünket arról, hogy ez az irány, ami most van, jó-e vagy sem. Döntsenek arról, hogy milyen Szegedet, és milyen Európát szeretnének. Mi abban hiszünk, hogy mindkét esetben változásra van szükség.
Comments