top of page
Writer's pictureSzeged a mindenem

Figyeljünk oda kedvenceinkre az év utolsó napján is!

Közeleg az év vége, lassan elfogy az utolsó szelet bejgli is az asztalról, sokan elpakolják a karácsonyi díszeket és jön a szerpentin, a flitter és az újévi csillogás. De ezzel közel sincs vége a kiskedvenceinkre leselkedő veszélyeknek.


Hajdók Krisztina, az Árvácska cicamentőktől elmondta, ők leginkább a cicák világában mozognak, de ez a durrogtatós őrület minden állatra hatással van. A méhek nem találnak vissza a kaptárba, a madarak pánikrohamot kapnak, vagy sérüléseikbe halnak bele, a vadon élő állatok elhagyják az odújukat, fészküket, sőt még a halakra is veszélyes.

A bent tartott cicák nagy része teljesen ignorálja a kinti zajokat. Sokukat nem érdekli, mi történik odakint, de vannak kivételek. Ha cicánk félénk, akkor mindenképpen biztosítsunk számára egy nyugis helyet, ne hagyjuk egyedül és mivel a stressz miatt előfordulhat, hogy az alom mellé sikerül elvégeznie a dolgát, készüljünk fel erre is. Semmiképpen ne szidjuk le ilyenkor! Ezzel nem segítünk. Fokozottan figyeljünk oda az ajtó és ablakok bezárására és semmiképp ne engedjük ki kijárós cicánkat sem! Sőt! A kizárólag kint élő cicáinkat is engedjük be! Zárjuk be! A cicák is kilométereken át menekülhetnek, balesetet szenvedhetnek, beszorulhatnak valahova. Ha vendégeket várunk, bulit tartunk, akkor mindenképpen legyen cicáinknak egy biztonságos nyugiszoba, ahol meghúzhatják magukat. Ajánlom a feromonos párologtató nyugtatókat is.

Kutyusainkat jobban megviseli ez az este. A Szilveszteri állatmentő ügyelethez (aminek az elmúlt 2 évben mi is önkéntesei voltunk) szilveszter éjjel 800-1000 bejelentés érkezik. Ez rengeteg! Az elveszett kutyák fele sosem kerül haza, életük végéig kóborolhatnak a gazdit keresve, vagy még aznap este életüket vesztik egy balesetben. Szintén stresszelnek, félnek, pánikolnak a kutyusok. Náluk előfordulhat epilepsziás roham is, vagy akár szívroham. Gondoljunk csak bele…többszörösen erősen hallják a durranásokat, mintha minket kiraknának egy háborús övezetbe egy estére. Nem értik mi ez a zaj. Ha elszaladnak, kétségbeesetten próbálnak hazatalálni, menekülni, mint egy elveszett gyermek! Mindenképpen zárjuk be őket biztonságos, felül is zárt helyre. NE kössük ki őket, nagyon sok kutya akasztja fel magát 31-én a saját láncára. (Eleve illegális a jelenleg hatályban lévő állatvédelmi törvények alapján a láncon tartás). Olyan helyre zárjuk, ami biztonságos, nem ismeretlen. Rakjunk le sok játékot, finom falatokat. Sétálni órákkal előtte vigyük, szigorúan pórázon! Ilyenkor a vendégeink ne zaklassák az alapjáraton barátságos természetű ebet se, ijedtében odakaphat.

Ha lovaink, kecskéink, disznóink, bárányaink vagy bármilyen kint tartott jószágunk van, amit nem tudunk beengedni a házba, akkor mindenképpen ellenőrizzük a kerítések állapotát! Igyekezzünk olyan helyet teremteni nekik, ahol nem tudnak felakadni semmire, nem törheti ki a saját nyakát, tehát ami biztonságos.

Fontos, hogy csak olyan nyugtatót adjunk be kedvenceinknek, amit állatorvostól kaptunk és csak akkora mennyiségben, amit az orvos ajánlott. Semmi mást! Egy sima humán gyógyszer kiválthat nálunk vesekárosodást, akár halált is. Sose nyugtassuk a kutyáinkat, ne babusgassuk őket, hiszen ha a falkavezér is „pánikol” az semmi jót nem jelent a kutyusaink számára.

Fontos, hogy ezen az estén legyen minden kisállat nyakában nyakörv bilétával. De mindenképpen gyorskioldós, mert ha egy menekülő állat felakad, meg is fulladhat. Legyen chip kutyusainkban (ami amúgy 10+ éve törvényileg kötelező) és mindenképpen ellenőrizzük állatorvosunknál, hogy friss, aktuális adatok vannak-e a rendszerben.

Ha eltűnt állatot látunk:

- ha nem tudjuk megfogni, próbáljuk meg lefotózni, hívjuk a helyi menhelyet és a Szilveszteri állatmentő ügyeletet - ha meg tudjuk fogni próbáljunk meg chipet nézetni egy mol kúton, helyi állatvédőnél, menhelyen vagy ügyeletes állatorvosnál.

Itt is érvényesek a karácsonyi szabályok is. Figyeljünk oda, mit ehet és mit a négylábú gyerek, ne akadjon bele díszekbe, ne rágjanak el áram alatt lévő díszeket stb. Az alkohol ezen az estén is tabu.


De a legfontosabb, hogy ne tüzijátékozzunk és főleg ne petárdázzunk. Ha olyan embert látunk, aki nem tartja be a törvényeket, nem a megszabott időintervallumon belül puffogtat, vagy petárdázik, hívjunk rendőrt. Ne menjünk el balesetet szenvedett kisállat mellett, ne hagyjuk egyedül kedvenceinket, ünnepeljünk kulturáltan.


38 views0 comments

תגובות


Post: Blog2_Post
bottom of page