top of page

Dr Bosnyákovits Tünde megyei tisztifőorvos a pollenekről

  • Writer: Szeged a mindenem
    Szeged a mindenem
  • Jul 15, 2020
  • 3 min read

Minden évben rengeteg ember küzd allergiás megbetegedésekkel. Dr. Bosnyákovits Tünde, Csongrád-Csanád megyei tisztifőorvos a pollenek allergiás tüneteiről, terjedéséről nyilatkozott a Szeged a mindenem hírportálnak.

Csongrád-Csanád megyében a Kormányhivatalnak a Népegészségi Főosztályán végezzük a pollen monitorizálását. Európában egységes módszer szerint történik. Van egy pollencsapda, ami mindig szélirányba fordul, meghatározott sebességgel. Ebben van egy ragasztó szalag, ezen a szalagon megtapadó polleneket diagnosztizálják a munkatársaim. Elég nehéz feladat, viszont kifejezetten jó mikroszkóppal és kamerával rendelkezünk. Egy matematikai képlet segítségével visszaszámoljuk azt, hogy az adott pollenszám a szalagon köbméterenként hány darab pollent jelent. A pollenszezon Magyarországon egyre korábban kezdődik. Jellemzően január közepén már megjelennek az első pollenek. Mindig a mogyoró pollenje az első. Ezt az első időszakot a bokrok pollenszórása dominálja. Ezt követően április, májusban kezdődik, illetve zajlik a fák pollenszórása. Ez után van egy kis szünet, majd a fűfélék pollenszórása következik.


Az egyik legagresszívebb pollenünk a parlagfűnek a pollenje. Legkorábban július közepén szokott megjelenni a levegőben. Jelen pillanatban még nem találtunk a levegőben parlagfű pollent. Jellemzően július végén kezdődik a pollenszórás, nagyon hamar elér egy nagyon magas szintet.

Az elmúlt években a 32. héten, ami augusztusnak az első hete, a parlagfű pollenje elérte a magas, vagy a nagyon magas szintet. A parlagfűnek a pollenszórása addig tart, amíg meleg van, tehát akár október végéig, novemberig elhúzódhat. A parlagfűről azt kell tudni, hogy egy nagyon agresszív, invazív növényfajta, és egyre nagyobb területeken terjed el a világon. Nagyon nehéz irtani. Gyakorlatilag a vegetációs időszakban, amikor a növény kifejlődik, de még nincsenek virágai, akkor kaszálással lehet csökkenteni a jelenlétét. A virágzás alatt már nagyon nehéz megállítani a folyamatot. Egy parlagfű virág, akár nyolcmilliárd pollent is szét tud szórni a levegőben, és 100-150 kilométerre is elmehet. Ha nem végezzük rendesen a megelőző munkálatokat, akkor nagyon sok pollen lesz a levegőben.

Pontos adataink nincsenek arról, hogy Magyarországon mennyi a pollenallergiások száma, hiszen a pollenallergia többféle tünetet okozhat. Jelentkezhetnek szemtünetek, kötőhártya gyulladás, szemviszketés, de jelentkezhet náthaszerű vizes orrfolyás, illetve ekcéma formájában is előfordul az allergia. Asztmásoknál azt is kiválthatja, hogy a tüneteik súlyosbodnak. Tekintettel arra, hogy többféle tünet van, ezért a pollen allergiások nem egy helyen jelentkeznek az egészségügyi ellátórendszerben. Nincsenek összesített adataink arról, hogy hány embert érint ez a probléma napjainkban. Aki észreveszi magán, hogy február elejétől október végéig kötőhártya gyulladása jelentkezik, vagy asztmás tünetei rosszabbodnak, annak mindenképpen gondolni kell arra, hogy egy pollen állhat a háttérben. Enyhébb tünetek esetében, egy gyógyszerész is jól tud segíteni. Lehet szedni antihisztamin jellegű készítményeket, illetve antihisztamin tartalmú szemcsepp, orrcsepp használata javasolt. Arra kell nagyon figyelni, hogy a normál náthára használt orrcseppek nem alkalmasak az allergiás náthának a kezelésére. Semmiképpen ne tegyük azt, hogy az influenza szezonból megmarad orrcseppjeinket, az allergiás náthánkra használjuk, hiszen tönkre tehetjük az orr nyálkahártyánkat. Akinek ennél súlyosabb tünete van, az mindenképpen konzultáljon kezelőorvosával. Lehetőleg már annak az adott pollennek a szórását megelőzően, el kell kezdeni a megelőző terápiát. De ezt feltétlen orvosnak kell meghatározni.

Nézzük, hogy mi a helyzet most megyénkben. Jelen pillanatban a parlagfű pollenjei nem észlelhetőek.

Az erősen allergén csalánféléknek a szintje közepes és alacsony szint között ingadozott. A legmagasabb szintet hétfőn érte el, ekkor 51 db. volt. A pázsitfűféléknek a szintje közepes, alacsony szint között ingadozott. A legmagasabb szint 28 db volt. Jelen volt még az útifű és a lórom, valamint a hársnak a pollenje, viszont csak alacsony szinten. Ami jelenleg is dominál a levegőben, az a kültéri allergén gombák spórája. Ezek csökkentek, de még mindig nagyon magas szinten találhatóak meg a levegőben.

A pollenek szintjét pollentérképen is meg tudjuk nézni az interneten, az Időkép portálján. Ha rámegyünk a térképek kategóriára, akkor van az UV térkép, ami minket érdekelhet nyáron, illetve megnézve a pollen térképet a kurzor mozgatásával, meg tudom nézni, hogy Szegeden mi a jelenlegi helyzet. Látszik Magyarországon, hogy gyakorlatilag Budapest, Pest megy kivételével az egész országban a kültéri allergén gombáknak a szintje nagyon magas. Ha valakinek most intenzív allergiás tünetei vannak, akkor egészen biztos, hogy a kültéri allergén gombák okozzák. Ez pedig a nagyon csapadékos időnek köszönhető.




 
 
 

Comments


Post: Blog2_Post

20/564 2217

  • Facebook
  • Twitter
  • LinkedIn

©2020 by Szeged a mindenem - aktuális hírek. Proudly created with Wix.com

bottom of page