Az év utolsó közgyűlését tartották december 16-án pénteken, Szegeden, mely az ünnep jegyében zajlott.
A közgyűlés a Rókusi iskola gyermekeinek műsorával kezdődött. Ezután Botka László szavaira, Pintér Sándor professzorra emlékezett a közgyűlés, egy perces néma felállással.
Haág Zalán, a KDNP frakcióvezetője a Világgazdaság cikkére mutat rá, miszerint komoly bajok vannak a város gazdaságában, elkerülik a befektetők Szegedet. Hiányoznak a multinacionális vállalkozások, hisz ők tudnák fellendíteni a kialakult helyzetet. Rámutatott arra is, hogy az önkormányzat nem partnere az egyetemnek se. Botka László szerint a fideszes lap hazudik, és az általuk közölt számok, nem fedik a valóságot.
Szécsényi Rózsa a postabezárásokra tért ki. Elmondta, a szegedi posták 60 százalékára került lakat. A kormányt hibáztatja ezért. Felhívta a figyelmet, hogy nagy a torlódás a postákon, hisz teljes városrészek maradtak posta nélkül. A kormány megszorításait említi. Szegeden kívül több városban is zártak be posták – egyebek mellett Székesfehérváron, Hódmezővásárhelyen és Makón is -, az említett városokban azonban sikerült megállapodásra jutni a Magyar Posta Zrt.-vel a posták nyitva tartásáról – Szegednek ez eddig nem sikerült, csak aláírásgyűjtéssel próbáltak hangulatot kelteni.
Mihálik Edvin felszólalásában az országos politikával kezdi. Matolcsi György szavait idézi, aki azt mondta, súlyos válság van az országban. Az élelmiszer és a rezsiárak felemelkedtek – mutatott rá. Szerinte ennek a 12 éves hibás kormányzás az oka. Arra is kitér, hogy Orbán Viktor megszavazta a szankciókat. Szerinte a szankciók nem hibáztathatóak semmiért. Természetesen Mihálffy Bélát is bírálta, hogy nem végzi a munkáját.
Ezután Fodor Antal is a kormányt kezdte el hibáztatni. Úgy véli, szomorú lesz az idei karácsony az infláció miatt. Javasolja, hogy a kormány a közpénzt az emberekre költse és ne másra.
Avramov Andás részéről is egy újabb kritika fogalmazódott meg a kormány felé. Arra tért ki, hogy ez az esztendő ismét rengeteg kihívást tartogatott mindenki számára. de Szeged megőrizte a város működését. A szociális rendszert is tovább tudták működtetni. 1,2 milliárd forintot fordítottak erre. A sort hosszan sorolta, hogy az önkormányzat milyen támogatásokat tudott biztosítani.
ápai Péter megköszönte, hogy a polgármester kiállt Szeged mellett. Rámutatott a város a kormány politikáját hibáztatja. Hozzátette, a szankciós politika mennyit ártott. Ezt már nem kívána senki sem. Szeged megmentésére hozzanak a városba ipart, és próbáljanak együttműködni a kormány képviselőivel – zárta felszólalását. Botka László szerint Orbán Viktor szavazta meg a szankciós csomagokat, így szerinte Orbán Viktor is baloldali.
Tápai Péter ügyrendi javaslatot nyújtott be, a lakásrendelet módosítását kérte. Ezt Botka László azonnal lesöpörte az asztalról, még a baloldali képviselőknek is megmondta, hogy kell szavazni.
A Településkép védelmi törvényről hosszas vita alakult ki. Haág Zalán azt kérte, hogy vegyék le a naprendi pontról, mert szerinte nem történt semmilyen társadalmi konszenzus. Arra is rávilágított, ismét későn került be a rendszerbe, így az ellenzék nem tudott rá reagálni. Arra is rámutatott, hogy Uniós forrásból hogyan lehetne a városképet fejleszteni. Tápai Péter támogatásukat fejezte ki, de úgy véli, hogy a városlakókat is bele kellene vonni a folyamatokba.
A költségvetés-módosításánál Botka László kifejtette, jövőre megemelik 300 millió forinttal a Szabadtéri támogatását. Haág Zalán szerint pont az összevonás eredményének köszönhető az, hogy az intézmény elesett 300 millió forintos állami támogatástól. Botka szerint a Szabadtéri nem szűnt meg, hanem a Szegedi Nemzeti Színház lett a jogutódja. Állítása szerint a kulturális államtitkár javaslatára történt mindez. Haág Zalán szerint más előadóművészeti kategória a színház, a nemzeti színház és a szabadtéri színház, a megszüntetés után pedig nem tudott ugyanarra a forrástípusra pályázni az intézmény.
Mihálik Edvin Paks 2-ét aggódik. Szerinte nem fog megépülni, mert az alkatrészek szankciók alatt állnak. Tápai Péter szerint a baloldalnak magába kellene szállni. Ők mindig is a szankciók mellett álltak ki. A kormány viszont biztosítja az alternatívákat, a drága árammal szemben.
Nagy Sándor városfejlesztési alpolgármester tudatta, elállnak a Vitéz utcai óvoda kivitelezésétől. A kivitelező jogsértő módon nem írta alá a szerződést, így a város Uniós forrásokat bukott. Ez ügyben feljelentést fognak tenni. Chovanecz Kata arról beszélt, valóban fontos a Cserepes sori helyzet rendezése, azonban azt nem úgy kell megtenni, hogy az ottani magántulajdonnal rendelkező lakókat sarcolják, ráadásul úgy, hogy – szemben az Antiszegregációs Tervvel – cserelakásként nagyjából 50-60 négyzetméteres lakásokat kínálnak neki a Londoni körútra és a honvéd térre, miközben ennél jóval nagyobb négyzetméteres területen laknak.
Botka László és Ménesi Imre felszólalásukban a helyi jobboldal közbenjárásával indokolják, hogy a tárgyalások megrekedtek az ottlakók és a városvezetés között. Ménesi ezen felül azt is állítja, hogy az ott lakók engedély nélkül építkeztek ott, eredetileg nem akkora négyzetméteren laktak. Ezután szavazás következett. a képviselők mindent megszavaztak.
A közgyűlés a gyermekétkeztetés drágulásáról is szavazott. Ezek két lépcsőben fognak majd drágulni. Februártól 18, szeptembertől további 14 százalékos emelésre kell számítani. Úgy indokolták, hogy az üzemanyag árak is jelentősen megdrágultak, ugyanúgy mint az energiáé.
A Fidesz-KDNP koalíció képviselői ezzel a képpel kívánnak minden Szegeden élőnek áldott ünnepeket!
Comentarios