Azon túl, hogy az irányváltoztatás és irányjelzés szabályainak megszegése rendkívül bosszantó jelenség, kifejezetten balesetveszélyes szabályszegés.
Vad Róbert r. őrnagy, a Csongrád-Csanád Megyei Balesetmegelőzési Bizottság kiemelt főelőadója elmondta, fontos tudni, hogy aki járművel irányt változtat, köteles az azonos irányban vagy szemben haladó, irányt nem változtató járműveknek elsőbbséget adni.
Mi minősül irányváltoztatásnak? Többek között, aki a terelővonalat átlépi, az úttest szélét vagy képzeletbeli felezővonalát átlépi, forgalmi sávot változtat, másik útra bekanyarodik, főútvonalról vagy szilárd burkolatú útról letér, irányt változtat.
Az irányváltoztatást a művelet előtt kellő időben megkezdett és annak befejezéséig folyamatosan adott irányjelzéssel kell jelezni, melyet irányjelző készülékkel kell adni.
Amennyiben kerékpározunk, tehát nincs beépített irányjelzőnk, akkor karral, ha pedig kocsit hajtunk karral vagy jelzőtárcsával kell jelezni, úgy, hogy elölről, hátulról és a megfelelő oldalról is jól látható legyen. A jármű vezetője egyéb esetben (pl. útkereszteződésben kanyarodó főútvonalon való továbbhaladás esetén) is adhat irányjelzést, ha ezzel a továbbhaladási irányáról többlettájékoztatást ad, ez azonban nem lehet megtévesztő.
A körforgalmú útra történő bekanyarodást nem kötelező jelezni, viszont a körforgalomból kihaladást minden esetben jeleznünk kell!
Kis odafigyeléssel komoly kellemetlenségektől óvhatjuk meg magunkat!
Balesetmentes közlekedést kíván a Csongrád-Csanád Megyei Balesetmegelőzési Bizottság!
Comments