Ha egy város lakosságának száma jelentősen csökken, elmondhatjuk, hogy valami nincs rendben. Sajnos a KSH adataiból az derült ki, hogy Szeged város lakossága már jóval 160 ezer alatt van. A problémáról Német Ferenc önkormányzati képviselővel beszélgetett a Szeged a mindenem hírportál.
Jelentősen fogy a népesség Szegeden Német Ferenc önkormányzati képviselő elmondta, a legutolsó közgyűlésen is egy nagyon erős kormány kritikát lehetett hallani a baloldal részéről, viszont annál kevesebbet hallhattunk Szeged gazdasági teljesítőképességéről. Szeged megtartó ereje olyan jelentősen csökkent, hogy a város lakossága 160 ezer fő alá esett, amit a KSH adataiból is ki lehet olvasni. Természetesen ezzel a ténnyel Botka László nem kívánt foglalkozni. Aki alaposan figyel, az az adatokon láthatja, hogy éppen a fiatalok lélekszáma fogyatkozik, így egy elöregedő várossá válunk.
A kormányzat nem engedi el Szeged kezét
A képviselő rámutatott, hogy Magyarországon azon megyei jogú városok, amelyek rendelkeznek egyetemmel, repülőtérrel, illetve folyóval, azok fejlődnek, és a lélekszámuk növekszik. Pest ez alól azért kivétel, mert az agglomerációba költöznek ki sokan. Viszont a megyei jogú városok közül Debrecen, Kecskemét, Győr, Székesfehérvár mind-mind dinamikusan fejlődő települések. A helyi iparűzési adóból is az látszik, hogy jóval nagyobb a bevételük, mint Szegednek, illetve ezekben a városokban a lakosság lélekszáma is növekedő mértékben van, valamint a fiatalokat is jól meg tudják tartani. Nyilván jelentős szerepe van az autógyárak fejlesztésének is, és olyan szakembereket képeznek, akik a helyi gazdaságot viszik előre. Sajnos Szeged ezek után a városok után kullog. Arról is beszélni kell – részletezte, hogy érkezik a városba fejlesztés, amit a költségvetési vitában mind elhallgatott az önkormányzat. Ezekből épült a Tiszavirág Sportuszoda, a Pick Aréna, vagy az ELI lézerközpont, ami Európa legnagyobb tudományos beruházása. Nyilván a város saját forrásból soha nem tudta volna ezeket megvalósítani. A városban zajló utak építése, felújítása, a csatornázások, az óvodák felújítása is mind-mind olyan forrásból valósul meg, ami kormányzati segítség nélkül nem érne ide. Az SZTE egészségtudományi kara teszi világhírűvé a szegedi egyetemet. E mögött a siker mögött látni kell a klinikák hatalmas kapacitását, amely a képzés gyakorlati helyeiként erősíti az Egyetem szakmai jóhírét. Ennek tükrében már érthető az ipar hiányának Szegedre gyakorolt negatív hatása. Az, hogy nem keletkeznek új munkahelyek, illetve, hogy nem érkezik a városba ipar, nem teszi lehetővé, hogy az egyetem gazdaságtudományi karain végző fiatalok itt maradjanak. Az egyetem versenyképességét is gyöngíti az, ha nincs olyan partner multinacionális cége Szegednek, amellyel együtt tudnának dolgozni.
Ha nincs elég fiatal azt az idősebb generáció is megsínyli.
Német Ferenc azt is kifejtette, a lélekszámcsökkenés olyan problémákat is felvet, hogy hogyan fogja majd Szeged az elidősödő lakosságát eltartani. Illetve azzal a kérdéssel is meg kell küzdenie majd Botka Lászlónak, hogyan fogja majd a város körzethatárait átszabni, hisz ha kevesebb a lakos, nyilván önkormányzati képviselőből sincs ennyire szükség. Ezt azért kell majd megtenni, mert a polgármester nem volt képes arra, hogy megtartsa Szeged lakosságát. Bármennyire is szeretné, ezt nem foghatja a kormányra. Tegyük csak fel magunkban a kérdést, hogy a többi megyei székhely miért növekedik ilyen mértékben? Győr olyan ütemben gyarapodik, hogy lassan lélekszámban is elhagyja Szegedet. Ha elutazunk ezekre a helyekre turistaként, akkor láthatjuk, hogyan fejlődik arrafelé világ. A belvárosa minden városnak szép, beleértve Szegedet is. Ami Szegedről hiányzik, az az ipari park. Nagyon jól lenne már az, ha a városvezetés megpróbálna valamit is tenni már, Szeged megtartó erejének növelése érdekében.
Több vállalkozás is szeretett volna Szegedre jönni Az elmúlt évtizedek folyamatait áttekintve azt is láthatjuk, hogy Szegeden olyan vállalat is volt érdeklődni, mint a Mercedes-Benz Gyár – emlékezett vissza. A polgármester csak annyit mondott örüljünk, hogy nincs itt ilyen nagyvállalat, mert a gazdasági nehézségek idején, nem kell azon gondolkodni, hogyan szüntessünk meg munkahelyeket. Az viszont teljesen jól látszik, hogy ezeken a területeken nem zártak be munkahelyeket. Tovább küzdenek az zöldenergiáért, valamint az elektromos autókért. Szeged viszonylatában elmondható az is, hogy számos vállalkozás, és vállalkozó kitelepült a városból. Ennek az az oka, hogy olyan magasak a helyi iparűzési adók, hogy az új beruházásaikat inkább Szeged környékén valósították meg.
Egyre több üzlet zár be Szegeden Ha rápillantunk Szeged belvárosi üzleteire láthatjuk, hogy a város nemhogy másokat nem tud idecsábítani, hanem a saját vagyonával sem tud jól gazdálkodni. Ha megnézzük az önkormányzati cégek mutatóit, azzal szembesülhetünk, hogy ezek egyre jobban romlanak. A városi cégek élén folyamatos a jövés menés, van ahol már a sokadik vezető bukdácsol, pedig mindig azt ígérték, hogy ezeket a cégeket szakértő emberek fogják vezetni. Jól látszik, hogy ez a vezetés nem tudja a város vagyonát hatékonyan működtetni.
Lopakodó Gyurcsányizmus
Végül összenő, ami összetartozik. Tavaly még az óvoda bezárások ellen oly harsányan tiltakozó DK-s Binszki József most az előterjesztője volt az óvodabezárásoknak. Valamikor egy pártban politizáló Botka László és Gyurcsány Ferenc ismét szövetségre lépett. Ezt a szövetséget erősítette meg Botka a DK számára felajánlott alpolgármesteri székkel. Gyurcsány Ferenc betette a lábát Szegedre, ne legyenek kétségeink, Binszki József személyén keresztül a szegedi költségvetés is a DK politikai céljait fogja szolgálni. Reményeink szerint nem tovább, mint 2024 tavasza – mondta a képviselő.
Commentaires