140 éve ezen a napon született Kodály Zoltán zeneszerző, a világszerte ismert és alkalmazott Kodály-módszer atyja, akinél kevesen tettek többet a magyar népi kultúra megőrzéséért, ápolásáért és ismertté tételéért, mint ő.
Két évtizedes népzenekutatói tevékenység után fordult a zenepedagógia felé, tudományos és zeneszerzői munkáját is e célok szolgálatába állította. Arra törekedett, hogy a nemzeti kultúra részeként mindenki ismerje meg a zenei hagyományokat, azok megélése pedig váljon természetessé, mindennapossá a közösségek számára, ugyanis – mint vallotta – „a zene mindenkié”. Ennek szellemiségében alkotta meg világhírű zeneoktatási rendszerét, a Kodály-módszert, amely már óvodáskortól a zenei készségek megőrzésére, továbbfejlesztésére nevel. A módszer 2017 óta a hungarikumok körét gazdagítja, és bekerült az UNESCO Szellemi Kulturális Örökség Jó Megőrzési Gyakorlatok Jegyzékébe is.
Kodály tanította meg nekünk, hogy saját kultúránkat nem elég megőriznünk, hanem újra meg is kell szereznünk: képesnek kell lennünk megélni. Ha ugyanis rezervátumba zárjuk saját kultúránkat, elveszítjük azt. Míg ha gondját viseljük, megéljük, továbbgondoljuk, akkor folytatódik az a hagyomány, amely eddig is mindig útmutatóként szolgált történelmünk során.
Comentarios